Mezinárodní spolupráce na orbitálních stanicích je název exponátu č. 746 Miloslava Veselého z Prahy. Autor dokládá projekt Apollo–Sojuz, který předcházel projektu budování orbitálních stanic. V chronologickém sledu pak představuje stanice Saljut 6, MIR a mezinárodní kosmickou stanici ISS.

Celiny s přetiskem „Československo“ poskytl Exponetu Josef Sobihard z Bratislavy. Jednorámový exponát č. 747 mapuje období po 30. dubnu 1945, kdy z praktických důvodů zůstávaly v platnosti i slovenské poštovní celiny, ovšem opatřené přetiskem ČESKOSLOVENSKO.

Exponát s číslem 748 Historie poštovní služby v Levicích dokumentuje poštu v tomto starobylém jihoslovenském městě s pětatřiceti tisíci obyvatel. Poštovní úřad zde vznikl už v roce 1780, kdy ve zdejších 644 domech žilo 3370 obyvatel. Autor Gabriel Kosztolanyi zachytil na kvalitním materiálu poštu svého města v obdobích Rakouska, Uherska, Československa i v době maďarské okupace 1938–1944.

Pětirámovým exponátem čís. 749 Známkové dílo Bohumila Heinze postavil Ivo Sedláček z Hradce Králové pomyslný pomník našemu vynikajícímu rytci (1894 –1940). Poprávu ho jury ve Vysokém Mýtě 2011 ocenila v otevřené třídě pozlacenou medailí.

Finské vánoční nálepky v netradičním rozsahu dvou rámů sestavil nizozemský sběratel Henrik Fiolet z Leidschendamu. Jeho exponát čís. 750 představuje tyto nálepky, používané ve finském poštovním provozu jako příspěvek na boj proti tuberkulóze, už od roku 1908. Exponát, končící rokem 1972, je příkladem, jak i v okrajových oblastech filatelie je možno sbírat specializovaně.

Za svůj exponát čís. 751 Československá letecká pošta 1920–1938 obdržel Pavel Bouda z Veselí nad Moravou na loňské výstavě ve Vysokém Mýtě zlatou medaili plus cenu. Podařilo se mu shromáždit filatelistický materiál, ilustrující zapojování zahraničních leteckých společností a posléze i dalších našich do poštovní přepravy. Blahopřejeme!

Známý exponát Výživa lidstva čís. 752 Davida Schillera z Ostravy odpovídá všem požadavkům na současný tematický exponát. Přes různorodý filatelistický materiál se v něm neztrácí poštovní známka, jak se stává některým obdobným exponátům. Ono sladit požadavky na pestrost materiálu a přitom zachovat dominantnost poštovní známce, to vyžaduje od vystavovatelů velké úsilí. V tomto exponátu se to podařilo.

Karel Bláha z České republiky, nazval svůj exponát čís. 753 otázkou: Zásilky EXPRESS jsou u nás minulostí? Na loňské národní výstavě ve Vysokém Mýtě za něj obdržel ve třídě poštovní historie stříbrnou medaili. Zajímavé téma, vhodný materiál; perspektivní exponát.

U exponátů typu Perfiny Maďarska (čís. 754) Otto Pisztona ze Slovenska se bezděky ptáme, jak bylo možné, že se tak báječný filatelistický materiál kdysi pokládal za silně poškozený a vyřazoval se. Domníváme se, že po prohlídce na EXPONETU mnohý z jeho návštěvníků zatřese krabicí s odloženým Maďarskem…

Ostravský David Schiller vystavoval ve Vysokém Mýtě i originální jednorámový exponát (čís. 755) Bangladéš – provizorní přetisky. Jury ho ocenila sedmdesáti body a velkou stříbrnou medailí. Několik sbírek tohoto typu, které se u nás v poslední době objevily, dokazuje, že dobrý filatelistický materiál z neklidných asijských území se může dochovat i daleko od místa svého původu. Navíc ještě v odborném zpracování.

Komentář připravil Josef Šolc

Předplatitelé časopisu Filatelie mohou čerpat řadu výhod. odebírat předplatné
Veškeré informace o časopisu Filatelie a členství Klubu Filatelie Vám ochotně podáme na telefonním čísle +420 224 810 900.