Otázka:

Dobrý den,
Přebíral jsem známky podle zemí a dostal jsem se na tohle (viz příloha). Do jaké země to mám zařadit? Jakou mají cenu? Za odpověď velmi děkuji

Karel Profant

Náhled

Odpověď:

Jde o výplatní známky Spojeného království Velké Británie a Severního Irska - v běžné mluvě o známky Anglie. Je na nich vyobrazen král Jiří VI., otec dnešní panovnice (její silueta ve zlaté barvě je vidět na části známky vykukující zleva). Britské známky mají tu zvláštnost, že na nich není uveden název státu - je to tradice založená již v roce 1840, kdy právě v Anglii vyšly první známky světa (s portrétem tehdejší panovnice Viktorie), a protože jiné známky tehdy na světě nebyly, nebylo je třeba ani označovat názvem vydávajícího státu (nešlo je splést s jinými).
Nominální hodnota 1/2 d (půl pence) patří k nejnižším vydaným a známek s ní vyšly miliony. Proto dodnes patří ke zcela běžným a jejich cena nepřesahuje několik desetihaléřů (a možná spíše jen haléřů) za kus.
Malou zajímavostí je, že horní známka má kulaté poštovní razítko s částí názvu podací pošty, což je mezi sběrateli upotřebených známek mnohem oblíbenější, než když je známka znehodnocena razítkem tvořeným pouhými vlnovkami (nejde z něj poznat, kde byla zásilka podána k přepravě), jak je tomu u známky dolní. To však nic nemění na běžnosti obou exemplářů.
Pokud byste se vážněji zajímal o sbírání známek, uvedené kusy můžete uplatnit několika způsoby: jednak v generální sbírce Anglie, jednak ve sbírkách námětových (tematických) - panovníků na známkách, květin (v rozích obrazu), heraldiky (ony květiny jsou heraldickými motivy součástí Velké Británie), ale třeba i účesů - možností tematického sbírání je totiž nepřeberně.
Přejeme Vám s Vašimi známkami mnoho radosti i poučení, a to přesto, že zrovna tyhle patří k nejběžnějším.

Filatelie