Otázka:

Dobrý den,
chtel jsem se zeptat jak je s určováním barevných odstínů u leteckých známek L7 - L14. Jde mi především o leteckou známku L11, dostala se mi jich do rukou celá řada a nevím jak přesně stanovit jejich barevný odstín. Zda má tento odstín vliv na jejich cenu.

S díky a pozdravem

Z. Kašpar

Odpověď:

Ke správné identifikaci barevných odstínů některých hodnot této emise (v některých případech mají značný vliv na jejich cenu) lze s úspěchem použít i rozlišení podle jejich typu (v jeho rámci se obvykle vyskytují stejné odstíny), v některých případech však je nad to třeba použít i srovnávací materiál (obvykle známku ověřenou zkušeným znalcem). U hodnoty 4 Kč byly však v průběhu doby v literatuře i jako přídavné značky používány různé výrazy pro stejný odstín, nebo naopak stejné výrazy pro odstíny odlišné.
Proto doporučujeme věc konzultovat s některým ze členů Komise znalců SČF, například při její bezplatné poradenské službě - nejbližší se bude konat 21.4. 2007 od 14 do 17 hodin v rámci Národní výstavy poštovních známek v Hradci Králové. Tato služba je určena přednostně členům SČF - více informací o členství získáte na www.informace-scf.cz.

Filatelie