Otázka:

Dobrý večer,
koncem 40. let a začátkem let 50. byly používány tzv. věčné nálepky, které bohužel po čase promastily papír známek a tyto byly prakticky znehodnoceny.
Ladislav Novotný ve své publikaci z roku 1971 "Chemické zkoušení a čištění známek" sice uvádí způsob odstranění těchto skvrn, ale spíše jen jakýmsi pokusem a není uvedeno na jakých typech tisku známek to je možné.Asi před 10 lety kolega filatelista a chemik sestavil roztok(nechtěl prozradit složení), který skvrny sice ostranil, ale známky ztratily původní barvu (zesvětlily).Jedná se konkrétně o Košické meziarší.Zkoušeli jsme to na běžných známkách Košické vydání.Moje otázka zní: Je možné tyto mastné skvrny odstranit, jak a čím, případně jaké zkušenosti s tím máte.V dnešní době, při vývoji techniky a s ní i chemie, si myslím, že by to neměl být až zas tak velký problém.Případně, zda se nějaká firma či osoba touto problematikou zabývá a případně by mi tyto skvrny odstranila, či podala nějaké informaci, byť i negativní.
Děkuji za Vaši odpověď.

ing. Petr Kunc

Odpověď:

Milý pane inženýre,
mastné skvrny z tzv. patentních nálepek trápí sběratele už dobrého půl století. Rozšířily se zejména na přelomu 30. a 40. let minulého století a zpočátku se zdálo, že fungují dobře. Po upevnění šla nálepka zase snadno stáhnout a lep v tom místě vypadal neporušený. Ve skutečnosti však na něm ulpěla slaboučká pružná vrstvička lepidla, která po čase prolnula do lepu známky i papíru pod ním, kde zanechala nepatrné stopy v po době prosvítajících míst. Mnohem horší to však bylo, pokud nálepka na známce zůstala delší dobu - což byla samozřejmě naprostá většina případů. V průběhu měsíců a let totiž její lepidlo naprosto prostoupilo lepem a papírem známky a vytvořilo zde jakési tmavé okénko, které proti světlu prosvítalo (jako by známka byla promaštěná). Tímto způsobem bylo poškozeno mnoho známek i celých sbírek - a to i velmi hodnotných (ba dokonce zejména hodnotných, protože tyto "zázračné" nálepky byly samozřejmě dražší, než obyčejné, takže si je kupovali zejména majetnější sběratelé). Pokusy o odstranění "mastných" stop po těchto nálepkách nebyly příliš úspěšné. Obvykle při tom dojde k poškození barvy a papíru známky, některé přípravky jsou navíc na bázi vody, takže se smyje i lep. Pokud byste přesto chtěl zkusit experimentovat (např. s průmyslově vyráběnými odmašťovači, čističi apod.), doporučujeme začít na levných exemplářích známek a s postupně se prodlužující dobou expozice (a možná nejprve s lokálním nanesením namísto ponoření). Postupy i výsledky si samozřejmě zaznamenávejte - pokud dospějete k uspokojivým výsledkům, můžete s nimi seznámit podobně postižené sběratele.


Mnoho úspěchů vám přeje
Redakce Filatelie