Otázka:

Ano, tato známka se vyskytuje jak s perforací (většina nákladu - úředně oznámená podoba vydané známky), tak nezoubkovaná, nebo dokonce zoubkovaná jen částečně (vždy na dvou protilehlých stranách) - v obou
Vážení!
Jsem předplatitel časopisu a mé číslo je K.F.7846.
Dovoluji se na Vás obrátit s tímto dotazem. Jestli tyto věci mají nějakou
sběratelskou hodnotu.

1) německé nálepky.
2) nálepky našich pilotů v Anglii.
3) nálepky sokolské z r. 1912.

ŠNAJBERK JAROSLAV

Odpověď:

Vážený pane Šnajberku,
podle zaslaných skenů jde o vlastenecké či dobročinné nálepky z počátku minulého století (německé a sokolské), resp. z počátku 40. let ("anglické").
Jejich vydávání bylo před první světovou válkou velmi rozšířené a používaly se mimo jiné na "vyzdobení" korespondence, ale i jako zálepky dopisů, nebo byly v nepoužitém stavu sbírány zejména dětmi a mládeží jako vlastenecký symbol. Protože šlo o ryze soukromé či nanejvýš spolkové výrobky - a existuje jich velký počet od nejrůznějších vydavatelů -, nejsou k dispozici jejich katalogy či úplné seznamy. Snad i proto stojí poněkud na okraji sběratelského zájmu a jejich cena je proto nevysoká - obvykle nanejvýš několik korun za kus. Výjimkou mohou být nálepky sokolské, které jsou námětově sbírány a není vyloučeno, že by za nějakou vzácněji se vyskytující bylo možno dosáhnout i o něco vyšší ceny - problém však je najít takového zájemce. Jako nejschůdnější považujeme nabídnout je v některé všeobecné internetové aukci (např. aukro nebo e-bay), se zdůrazněním jejich námětu.

S přátelským pozdravem
Filatelie