Otázka:

Dobrý den,
mám xx známku 75 h šedá Legionářská 1919 bez přítisku, s počítadlem a rozměrem zoubkování ŘZ 13 3/4 : 11 1/2, což je jako verze B ale obráceně.
Bohužel jsem v katalogu POFIS 2007 tuto variantu nenašel. Ani v speciálních rozměrech, které tam jsou jen u 15, 25 a 100 h. Jaký je Váš názor? Sken známky přikládám. Děkuji za odpověd.

S pozdravem
M. Kloubek

Náhled

Odpověď:

Milý pane Kloubku,
Legionářská emise sestává ze šesti hodnot, z nichž tři mají obraz na výšku a tři na šířku. Jejich archy byly zoubkovány stejně - tedy perforace na kratší straně známek je u příslušné varianty zoubkování u celé emise vždy stejná, stejně jako u strany delší. Z hlediska postavení obrazu (na výšku resp. na šířku) se však perforace tří nižších (knihtiskových) hodnot (lev) jeví obráceně, než je tomu u tří vyšších (hlubotiskových) hodnot (matka s dítětem). Tato skutečnost je v katalozích Pofis vyjádřena značkou "vlnovka" za údajem o druhu a rozměru zoubkování. Znamená "resp. obráceně" a naleznete ji u záznamů emise (vysvětlena je v úvodu, v oddílu "vysvětlivky a zkratky"). Ve vašem případě tedy skutečně jde o běžnou variantu perforace B, o níž se zmiňujete ve svém dotazu.

Filatelie