Otázka:

Dobry den, chtel bych se zeptat zda je sance pri dnesni nabidce prevysujici poptavku prodat generalni sbirku CSSR, pripadne za kolik.
Jedna se o generalni sbirku + arsiky (at uz oficialnich nebo PL majicich atributy arsiku) svezich znamek 1945-1980 + nejake drobnosti. Zcela vyjimecne je stopa po nalepce nebo drobne poskozeni lepu, jedna serie ma tusim nalepky, jinak by melo byt vse v perfektnim stavu. U drtive vetsiny znamek s vice typy se jedna o typ prvni (levnejsi).
Projizdel jsem si nektere internetove aukce a jiz jsem se smiril s tim, ze prodelam oproti tomu, za kolik jsem vse kupoval. Neni sance prodat sbirku v zahranicnich aukci za vic nez na tuzemkem trhu?

Dekuji za odpoved, s pozdravem
Milan Papez

Odpověď:

Bohužel máte naprostou pravdu - sbírky obsahující základní varianty známek ČSR II se prodávají velmi těžko, a to i za nízkou cenu. Podle našich zkušeností lze sbírku z let 1945 - 92 vyvolat v aukci za nějakých 3 - 5 tisíc korun a obvykle nenásleduje žádný výrazný nárůst. U sbírky jen do roku 1980 je to ještě o třetinu méně. V zahraničí je to přitom ještě horší - tam naše známky obvykle nemají šanci vůbec. Zcela jiná situace je u tzv. specialit - tedy odlišných variant (typů, barev, zoubkování apod.), které se (v ČR) naopak prodávají velmi dobře. Tento stav je způsoben tím, že před rokem 1989 odebíralo naše známky v novinkové službě až čtvrt milionu lidí, z nichž naprostá většina vytvořila právě jen základní sbírky bez specializace.
Po roce 1990 se v nových poměrech řady zájemců pronikavě ztenčily a mnoho z nich se navíc rozhodlo své známky prodat. To zcela změnilo poměr nabídky a poptávky - a když po rozpadu ČSR její známky navíc ztratily platnost, spadly ceny řady z nich pod nominální hodnotu. To však není žádná tuzemská specialita, podobná situace nastala i v mnoha dalších evropských zemích (např. po zavedení EURo).
Obáváme se, že tedy nezbývá než smířit se s nízkou cenou, nebo si známky zatím ponechat s nadějí, že se v budoucnu situace zlepší (což se však zdá spíše nepravděpodobné). Vůbec nejlepší by bylo u známek zůstat a v budoucnu k nim přivést i některého potomka (kdyby to tak udělali všichni majitelé sbírek, ceny čs. známek by se zase brzy značně zvedly).

S přátelským pozdravem

Filatelie