Otázka:

Dobry den, rád bych se Vas zeptal jakým způsobem lze ocenit víceblok známek (více než 4 známky). Nedávno jsem v internetové aukci viděl nabídku 16-bloku známek s následujícím popisem: ** Pošta československá 1919, Pof. č. 58A KN, 2x nepřetištěný kupon, blok 14 známek + 2 kupony. Cena byla stanovena na 1500,- Kč.

V katalogu POFIS 2007 pro Československo 1918 - 1939 lze nalézt pouze cenu bloku 6 známek s 2 kupony - ** 58A je oceněno na 1600,- Kč. Samotný blok 4 známek bez kuponu je oceněn na 45,- Kč. Můžete mi prosím poradit, jak lze stanovit cenu tohoto vícebloku a jaká pravidla pro ocenění je třeba použít?

Děkuji
R. Trčka

Odpověď:

Z archu lze vytrhnout vlastně jakýkoli blok (až do počtu známek v PA). Sběratelsky oblíbené jsou hlavně 4-bloky, pokud je k tomu důvod (např. kombinace typů nebo jasná identifikace DV apod.) pak i vícebloky, např. s okrajem archu. Ze situace na trhu lze vyvodit, že u emisí, kde se 4-bloky tak často nevyskytují, je jejich cena rovna zhruba ceně 5 známek (tedy příplatek 25 %), ale existuje mnoho výjimek. Např. u běžných emisí může být čtyřblok levnější než cena 4 stejných jednotlivých známek (tedy jakási množstevní sleva), zatímco jinde může blok stát jen jako jeho známky, či naopak příplatek může být i výrazně vyšší než uvedených 25 %. Vše záleží na četnosti výskytu 4-bloků a počtu zájemců o ně - tedy stejné pravidlo jako u všeho ostatního sběratelského materiálu.

Pokud je blok ještě větší (a nemá to nějaký speciální důvod - viz výše), obvykle se cena zvyšuje už jen o cenu těchto dalších známek (ale i tady jsou výjimky). Ve Vámi popsaném případě doporučujeme vycházet z ceny katalogové (blok s kupony) a známky navíc přičíst jako jednotlivé.
Filatelie