Otázka:

Dobrý den,
chci se vás zeptat jakou má cenu arch známek vydaný ke stému výročí české hymny v roce 1934. Na archu je 5 známek uprostřed s Masarykem, nápis je předtištěný červeně. Je v dobrém stavu. Připadně mohu zaslat fotografii. Ještě bych se chtěl zeptat, jakým způsobem by bylo nejvýhodnější tento arch
prodat?

Děkuji Radim Kracík

Odpověď:

Jde zřejmě o pamětní list s nalepenými (nikoliv natištěnými) známkami - je to suvenýr, který prodávala pošta a který si koupil skoro každý vlastenec. A protože jej každý pietně schoval, zachovalo se jich mnohem více, než je zájemců o ně, takže má jen nepatrnou cenu. Nejlepší využití je v souladu s původním účelem - tedy jako vlastenecká upomínka té dávné doby.
Zcela jiná situace by byla, kdy nešlo o známky nalepené, ale přímo natištěné na papíru (musel by být silný a měkký), pak by mohlo jít o slavný aršík Kde domov můj (má 15 známek v červené nebo modré barvě), přičemž cena dvojice těchto aršíků je řádově nad deset tisíc korun a prodat jsou u jakéhokoliv většího obchodníka se známkami nebo ve větší aukci.

Profil