Otázka:

Dobrý den, mám takovou malou prosbu, vlastním známku prvního československého prezidenta T. G. Masaryka. Je to padesátihaléřová zelená známka s otiskem razítka. Nahoře je ve dvou řádcích pod sebou napsáno pošta Československo, a dole je v obou rozích 50 a mezi nima haléřů. Náhodou jsem se dočetl, že jde o velmi vzácnou známku a v aukci nějakého p. Jiřího Majera je vyvolávací cena 350 000 Kč. Zajímalo by mě, jestli je to opravdu tak vzácná známka a zda tuto cenu je možné za ni získat. Dále by mě zajímalo jestli hraje při této ceně roli odstín zelené /tmavá, světlejší/. V případě kdybych tuto známku nabídl přímo k prodeji, je-li tak vzácná a kolik bych mohl za ni dostat.

Děkuji za odpověď.
S pozdravem
Emil Kotrba

Odpověď:

Ve sdělovacích prostředcích skutečně byla otištěna zpráva o aukčním prodeji vzácné československé známky z období první republiky, s nominální hodnotou 50h a obrazem prezidenta T:G. Masaryka. Jak to tak u podobných novinových zpráv bývá, v honbě za senzacemi se nevyznačují zrovna velkou přesností.
Pravda je tedy takováto: Nabízená známka je variantou zcela běžné výplatní známky, která se tehdy používala na korespondenci a dodnes se jich zachovaly miliony exemplářů. Tahle má však tu zvláštnost, že se v jejím papíru nenachází průsvitka (vodoznak - ochranný prvek, vzniklý tím, že se do ještě mokré papírové hmoty otisklo drátěné síto s obrazem lipových lístků, viditelný při pohledu proti světlu nebo po ponoření do lékařského benzinu).
Průsvitka byla vytlačena vždy v celé ploše archu papíru a to, že se někde nenachází je způsobeno poruchou při jejím vytlačování (síto /zvané egutér/ někde nemělo potřebný přítlak, nebo se poškodily drátky, z nichž bylo zhotoveno a na určitém kousku papíru průsvitka nevznikla). Jde tedy o výrobní vadu, která na rozdíl od dalších výrobních vad (např. přeložek papíru, vynechávek a posunů tisku a zoubkování apod.) není snadno viditelná - a i proto stojí spíše na okraji zájmu většiny filatelistů. Sběratelé specializovaní (kterých je však poměrně málo) si ale takových vad cení a vyhledávají je. Je tedy docela dobře možné, že mezi záplavou stejných razítkovaných známek (v ceně nanejvýš 10 haléřů za kus), nacházejících se dodnes ve sbírkách a zásobách desetitisíců filatelistů i lidí, kteří se o známky nezajímají, leží nerozeznané exempláře bez průsvitky. Pokud byste takový našel, jistě by se dal nabídnout do některé velké aukce.

Pravděpodobnost nálezu však není příliš velká - vždyť dosud byl (podle zpráv v tisku) předložen pouze jediný kus!

Filatelie