Otázka:

Zajímalo by mě, co to jsou hawidky, k čemu slouží, jak se používají, proč se vyrábějí v mnoha rozměrech - prostě by mě zajímalo vše o hawidkách.

Za informaci předem děkuji

I. Vancl

Odpověď:

Hawidkami souhrnně nazýváme plastové obaly na známky a aršíky, které u nás proslavil jeden z řady jejich výrobců - německá firma Hawid (návštěvníkům výstavy PRAGA 1968 rozdával jejich vzorky, které se setkaly s velikým zájmem; český název takového obalu je pošetka). Jde o pouzdra ze dvou stejně velkých a poměrně tenkých plastových folií - podkladní a krycí - mezi něž se vloží známka nebo aršík, které jsou tak chráněny před vnějšími vlivy. Spodní folie může být černá nebo průhledná (zezadu může být opatřena i lepem, aby ji bylo možno snadno vlepit do alba), horní je průhledná. Spojeny jsou svárem na jedné ze svých stran, který umožňuje horní folii ohnout se a zase vrátit do původního tvaru. Dodávány jsou obvykle v páskách standardní délky (cca 20 cm), ale různé výšky od cca 1,5 do 6 cm), z nichž si je sběratelé odstřihují nebo odřezávají podle příslušné velikosti známek. Ještě větší hawidky jsou určeny na aršíky a tiskové listy. Jak už jsme řekli, výrobců takových pošetek je více, např. firma Prinz a řada dalších (podrobnosti snadno naleznete na internetových stránkách zástupců větších firem v ČR - Leuchtturm, Lindner, SAFE, Schaubek apod.).

Ty také dodávají řezací strojky na pošetky, různá měřítka, šablony na řezání, lepidla na přichycení obou folií i na horní straně a další příslušenství. Původním účelem pošetek bylo ochránit neupotřebené známky a hlavně umožnit, aby je bylo možno vlepit do předtištěných alb (k tomu se dříve používaly filatelistické nálepky, které však na lepu známek zanechávaly neodstranitelné stopy). Plastové pošetky se však osvědčily i při ukládání známek do páskových zásobníků - známky a aršíky totiž chrání před protlačením hrany pásky do papíru známky (zejména v případě zásobníků uložených naležato tu po delší době často vznikne rýha), před nežádoucím působením papíru zásobníku na zadní stranu známky (některé papíry zásobníků způsobují časem zhnědnutí známky), před změnou tiskových barev známky (projevuje se například u známek zastrkaných přes sebe, kdy vykukující část obrazu má po letech jiný odstín než část schovaná), či od změny opticky zjasňující látky v papíru známky či na jeho povrchu (časem může dojít k jeho rozložení, pozorovatelnému v UV záření - pod UV lampou - což je samozřejmě posuzováno jako poškození známky). V případě nákupu pošetek se proto nedoporučuje vybírat jen podle co nejnižší ceny - v případě použití nekvalitních folií (u neznačkových pošetek neznámého původu) může časem dojít k nenapravitelnému poškození vložených známek (např. už zmíněná sublimace opticky zjasňujícího prostředku v papíru, rozložení vrchní vrstvy tiskové barvy, zažloutnuté lepu apod.).

To by se u pošetek renomovaných značek nemělo stát, protože jejich výrobci ve vlastním zájmu dbají o co nejvyšší kvalitu svých produktů. Obecně vzato - i když kvalitní plastové pošetky nejsou zrovna nejlevnější, investice do nich se alespoň u dražších známek rozhodně vyplatí (navíc jde o výdaj v řádu zhruba jedné koruny na jednu chráněnou známku). Pošetky koupíte po jednotlivých kusech, v balíčcích, nebo na váhu. Pokud je chcete lepit do alba, rozhodně si zkontrolujte účinnost jejich lepu, protože ten po čase ztrácí část své účinnosti. Ze zkušenosti doporučujeme pošetky nestříhat nůžkami, ale pořídit si malou řezačku na pošetky (nebo na fotografie), s jejíž pomocí dosáhneme rovný řez (nůžkami se nám to obvykle nepodaří) a navíc neriskujeme, že by došlo k zastřižení vložené známky.

Filatelie