Otázka:

Dobrý den,
ve zbytcích sbírek známek po otci jsem našel 2 položky Československa o jejichž výskytu jsem se nedočetl v žádné mi dostupné literatuře (Monografie, katalogy) a ani z žádných mnou oslovených filatelistů mi nedovedl poradit. Chtěl bych zjistit zda se jedná o pravé známky či falsa. Z tohoto důvodu se na Vás obracím jakým způsobem je možno provést ověření pravosti a zda-li má toto vůbec smysl. Jedná se o známku Pofis č. 344 v modré barvě (lep je totožný jako u zelené - s proužky) a Pofis č.DL35 přetisk 50/250 kde původní známka je barvy hnědoolivové. Fota obou přikládám.

Děkuji za radu
Ing.Radim Leidolf, Ostrava

Náhled

Odpověď:

Vážený pane inženýre,

bohužel Vás asi nepotěšíme, ale první z předložených známek (50h) je padělek - původní zelená byla odstraněním žluté změněna na modrou. Teoreticky může jít o nezáměrnou manipulaci (například dlouhodobým kontaktem s nějakou agresivní plastovou folií), ale spíše je to důsledek dávné činnosti nějakého „malého chemika“. Ostatně návody některých pokusů ve stavebnici Malý chemik už za první republiky začínaly slovy „vezmi zelenou známku a ponoř ji do činidla …“. A když toto činidlo nebylo na bázi vody, nesmyl se ani lep a po usušení známka vypadala jako nová – jenom byla modrá.

Druhá přeložená známka (doplatní) se na zaslaném skenu jeví jako oranžová – což by byla správná barva – a jako taková je popsána i v katalozích (olivové jsou jen 4 nejnižší hodnoty série). I u ní však samozřejmě může dojít k záměrné či nezáměrné částečné změně odstínu (konkrétně oranžová může např. zešednout či zhnědnout). V takovém případě však jde vždy buď o známku poškozenou, nebo o prakticky bezcenný padělek ke škodě sběratelů.

I tak Vám při dalším zkoumání přejeme hodně zdaru a pokud na něco zajímavého narazíte, nezapomeňte nám napsat!