Otázka:

Po 15 letech opět začínám sbírat známky, přesněji chci vytvořit specializovanou sbírku Československa - nerazítkované známky. Chci se zeptat, jestli je vhodné používat na tuto sbírku klasické zásobníky (Leuchtturm, Lindner apod.), nebo jestli bych měl sbírku ukládat do albových listů s fóliemi, popřípadě využívat i hawidky? Upozorňuji, že nehodlám svoji sbírku vystavovat na výstavách, bude pouze pro moji potěchu. Mně osobně více vyhovují klasická alba, ale nerad bych svoji sbírku poškodil, protože chci investovat i do známek v hodnotách desítek tisíc Kč.

Předem děkuji za Vaši radu.
David Neil

Odpověď:

Milý pane Davide,
je určitě velmi prozíravé, že se o způsob ukládání svých známek zajímáte ještě předtím, než do nich budete investovat větší částky. Většina sběratelů postupuje spíše opačně - a mnohdy proto utrpí zbytečnou škodu. Volba mezi albem a zásobníkem je snadná - vyberte si, co se vám víc líbí a co vám bude z hlediska manipulace vyhovovat. Důležitá je totiž především ochrana obou stran známky, a tu v obou případech zajistíte nejlépe v kvalitní - a tedy značkové - plastové pošetce (tzv. havidce). Alba jsou dekorativnější, ale zase neskladnější, zásobníky nejsou tak dekorativní, ale umožňují mnohem flexibilnější a úspornější uložení známek. Pokud chcete rozhodnutí prozatím odložit, ukládejte své známky do zásobníku a v klidu promyslete, zda o uložení v albech skutečně stojíte - a pokud ano, v jakých. Nabízejí se totiž různá alba předtištěná, nebo si na webu můžete pořídit program pro tisk listů vlastních, které si ale rovněž můžete vytvořit doslova na míru své sbírce (což je asi nejpříjemnější - a jde to časem i měnit).

A teď jaká rizika hrozí:
V zásobnících se

a) časem protlačí hrany pásek do plochy známky a vznikne zde rýha;
b) podkladní papír působí na lep známek a ten časem zežloutne či zhnědne (pokud jsou zastrkány částečně přes sebe, tak jen na místě kde je s ním ve styku, takže je na zadní straně známky tmavší pruh);
c) přední strana známek na odlišném papíru (z hlediska luminiscence - např.
fl 1) se nachází v nestejném prostředí a pod páskou se luminofor změní
(sublimuje) - což je vidět pod UV lampou (a taková známka je pak silně poškozená);
d) ve vlhčím prostředí se známky mohou přichytit lepem na podkladní papír, a tím velmi poškodit.
Všechna tato rizika lze poměrně snadno eliminovat - známky před zasunutím do pásky vložte do kvalitní havidky, zásobníky nepřeplňujte, skladujte je zásadně "nastojato", volně - nezmáčknuté, a často v nich listujte.

V albech se hrozí rizika podobná - i tady může nevhodně působit podkladní papír, lep se může přichytit, nekvalitní pauletky (vlepené lístky fólie) mohou negativně působit na přední stranu známky apod. Pomoc je však rovněž snadná - známky vlepujte na listy v kvalitních havidkách, pokud použijete pauletky, pod známku v celé ploše(!) vložte lístek kvalitní(!) plastové fólie, alba nepřeplňujte, skladujte je zásadně "nastojato", volně - nezmáčknuté, a často v nich listujte.
Pokud bude vaše sbírka rozsáhlá a hodláte ji specializovaně rozvíjet, je asi lepší používat zásobníky (jsou skladnější a lépe v nich jejich obsah přeorganizujete). Pokud však sbírka ve vašich očích dospěje do stádia určité dokonalosti, můžete její formu povýšit do podoby exponátu (i když jen pro vlastní potěchu) - a ten vytvoříte nejlépe na albových listech.

Takže vidíte, že jde o pozvolný proces, stejně jako pozvolna bude růst a rozšiřovat se vaše sbírka.

V tom vám samozřejmě přejeme hodně úspěchů!