Otázka:

Některé protektorátní známky, vydané ve dvou vydáních, se od sebe liší jen odstínem barvy. Rozdíly jsou malé, popisy v katalozích nejasné (jak se liší modrošedá od šedomodré?), takže rozlišení je často subjektivní a přinejmenším diskutabilní. Navíc některé známky mají (možná stářím) celou řadu odstínů, což rozlišení ještě ztěžuje. Podobný problém je i u známek Slovenského státu, kde je navíc ještě doplněn problémem s určením často velmi obtížně rozeznatelné průsvitky. Existuje nějaký exaktnější postup rozlišení těchto variant známek?

Děkuji za odpověď.
Jiří Dohnal

Odpověď:

Potřeba určovat jednotlivé odstíny barev obrazu známek se vyskytuje snad u všech známkových zemí. Katalogy přitom zpravidla nebývají místem, kde se můžeme dozvědět, jak přitom postupovat - a ani k tomu nejsou určeny (nejde o učebnice filatelie - to mají za úkol zase jiné publikace). Poznatky badatelů v tomto směru přinášejí spíše odborné časopisy a

zpravodaje, kde je případní zájemci mohou sledovat či si je ve starších ročnících vyhledat (u protektorátu a Slovenského státu např. dobová Tribuna filatelistů, Český filatelista aj.). Přitom u Vámi zmíněných protektorátních známek je rozlišování barev poměrně snadné, pokud to člověk zatím nemá "v oku", stačí mít po ruce srovnávací materiál (což vzhledem k jeho dostupnosti a láci není žádný problém). Doporučujeme proto obrátit se na zkušenější kolegy, například v nejbližším klubu SČF. S překvapením možná zjistíte, že identifikace těchto variant je mnohem snadnější, než se na první pohled zdá.

Filatelie