V čísle 4 přinášíme vyhodnocení anket o Nejlepší článek roku 2013 a Výroční cenu časopisu Filatelie za rok 2013.

Nejlepší článek a Výroční cena Filatelie za rok 2013

V prvním čísle letošního ročníku jsme vás – už tradičně - požádali, abyste formou ankety zhodnotili práci našich autorů a vybrali tak nejlepší článek loňského roku (mohli jste navrhnout až tři) a poslali nám nominace na udělení Výroční ceny časopisu Filatelie za rok 2013, a to ve dvou kategoriích – za dlouhodobou záslužnou publicistickou činnost a za výjimečný publicistický počin.

Podobně, jako v loňském roce, se i letos našich anket zúčastnilo téměř pět set čtenářů. Více anketních lístků jsme obdrželi k anketě o nejlepší článek minu lého roku, k Výroční ceně přišlo o něco méně odpo vě dí. Ty byly podkladem pro následující vyhodnocení. Někteří z vás připojili i heslo vité zdůvodnění, které rádi uveřejňujeme.

Výroční cena časopisu Filatelie 2013

A) Za dlouhodobou záslužnou publicistickou činnost ve filatelii:
Již tradičně nejvíce hlasů obdržel František Beneš (138 hlasů): „Výborné znalecké články; dobré znalecké informace; důsledné odhalování padělků; dlouholetá činnost; vydávání katalogů Pofis; erudice a vytrvalost v psaní; krom č. 1 má v každé Filatelii jeden a více článků; zajímavé články pro sběratele; přiblížení filatelie i obyčejným filatelistům.“ Jiří Horák (79 hlasů): „Přínos v oblasti tematické filatelie; články k tvorbě tematických exponátů jsou pro námětové sběratele nedocenitelné; píše zajímavě o známkách; fundované články z oblasti motorismu ve filatelii.“ Josef Chudoba (32 hlasů): „Zajímavé články čerpající z encyklopedických znalostí, zejména za přehled známek s přetiskem 50/50.“ Jana Brožová, Zdeněk Pěnkava a Vladimír Zedník (21 hlasů): „Za články z oblasti specializace známek České republiky, které významně pomáhají sběratelům.“ Josef Weissenstein (19 hlasů): „Za vysoce odborně fundo - vané příspěvky, zjeména z období 1918-20.“ Dále se podle počtu hlasů umístili: J. Šolc, S. Kame - nický, P. Gebauer, J. Kramář, V. Babák, T. Kavka, F. Dus bábek, J. Těreško, V. Krečmer, V. Feldmann, J. Bejsta, J. Kratochvíl a několik dalších.

B) Za výjimečný publicistický počin:
František Beneš (79 hlasů): „Za dlouhodobé odha lo - vání padělatelské činnosti a publikování v tomto směru; profesionál, badatel, vždy perfektní zvládnutí proble - matiky.“ Jan Galuška (58 hlasů): „Za přínos filatelii při práci v Poštovním muzeu; za dlouhodobou spolupráci Poš tovního muzea s filatelisty; po přečtení rozhovoru ‘Celý život v muzeu’ není co dodat.“ Josef Chudoba (55 hlasů): „Za zpracování Monografie č. 40, které vyžado - valo spoustu trpělivé a pečlivé práce; za zajímavé příspěvky vycházející z bibliografie článků.“ Jiří Horák a Vilém Bulant (38 hlasů): „Za vydání a podrobné zpra - cování studie o autopoštách.“ Jaroslav Maleček (27 hla - sů): „Za působivý a odborně fundovaný pohled do exponátu významného vystavovatele čs. známek a ce - listvostí; velmi názorně a poučně zpraco váno.“ Dále se podle počtu hlasů umístili: P. Gebauer, S. Kame nický, J. Kramář, V. Babák, F. Dus bábek, V. Feld - mann, J. Kratochvíl, V. Krečmer, J. Bejsta, Z. Říha, J. Fronc, M. Vrba, V. Zedník a několik dalších. Nejvíce nominací v obou kategoriích tedy opět získal F. Beneš, ale protože je současně jed natelem naší společnosti, bereme ho „mimo sou těž“. J. Horák si stá - le udržuje „vysokou laťku“, ale Výroční cenu již obdr - žel. Komise v redakci by tentokrát chtěla ocenit významnou a dlouhodobou spolupráci s Poštovním muzeem, na které se významně podílel jeho bývalý ředitel Jan Galuška, a proto se rozhodla mu udělit Výroční cenu Filatelie za rok 2013. Ostatně řada z vás jeho přínos filatelii také ocenila. Blahopřejeme!

Nejlepší článek roku 2013

V této anketě jste mohli poslat tři hlasy autorům a článkům, které vás nejvíce zaujaly. Pořadí na prvních deseti místech: J. Horák – V. Bulant: Autopošty 1937 – 1944 (122 hlasů); J. Horák: Tvorba tematických exponátů (119); F. Beneš: Čtyři atesty – a přece není pravá (102); F. Beneš: Známky jako investice? (89); J. Chudoba: Známé i neznámé skutečnosti o 50/50 (78); F. Beneš: Znalecká hlídka (76); J. Maleček: Kapitoly z exponátu Jiřího Škalouda (66); A. Šmíd a J. Hák: 125 let pražské potrubní pošty – a její budoucnost ? (65); J. Weissenstein: Československé předběžné poštovní ceniny (64); F. Beneš: Padělky „skupiny P“ (64). Dále se umístili (v pořadí podle počtu získaných hlasů): F. Beneš: K filatelii patří i poštovní schránky; S. Kamenický: 20 let samostatného českého fotbalu; Z. Říha: Nedoceňované celistvosti po vzniku ČR; V. Babák: Zajímavosti rytecké práce na našich známkách; F. Beneš: Monarchistická tradice na našich známkách pořád žije; F. Beneš: Padělky známek ke škodě České pošty opět na scéně!; F. Beneš: Zajímavosti protektorátu Čechy a Morava; L. Kunc: Poštovnictví na území Deutschböhmen; J. Horák a J. Rubišar: Historické dopravní prostředky (II); F. Beneš: Padělek – nebo „padělek“?; J. Šolc: Každý máme svého Mauritia; P. Gebauer: Německá polní pošta na Slovensku při polském tažení 1939; P. Fencl: Půlstoletí od kosmického letu první ženy; M. Vrba: 15 h Hradčany – rozlišení barev a postup při rozpoznávání padělků; F. Dusbábek: Padělatel vlastního přetisku; J. Bejsta, P. Gebauer: Smluvní partneři České pošty; J. Fronc: 20 let Domu filatelie v Praze; F. Beneš: Novinky České pošty; J. Kučera: Jaké asi může být filatelistické nebe; F. Dusbábek: Kdo byl F. M. Čapek?; J. Maleček: Pozdní použití uherských známek; J. Krátký: Albánie – sto let od vydání první známky a celiny; a další.

Seznam vylosovaných účastníků ankety a seznam vylosovaných včasných předplatitelů přineseme příště.

Předplatitelé časopisu Filatelie mohou čerpat řadu výhod. odebírat předplatné
Veškeré informace o časopisu Filatelie a členství Klubu Filatelie Vám ochotně podáme na telefonním čísle +420 224 810 900.